Ako zachovať dynamiku v rodine
Rodina je základným kameňom/jednotkou spoločnosti. Ak sú tieto kamene nestabilné, prípadne poškodené, stráca stabilitu celý múr. Aké atribúty je však potrebné zabezpečiť pre správne fungovanie rodiny?
Rodina ako dynamický organizmus
Je potrebné hneď na úvod pochopiť, že rodina nepredstavuje statický, ale naopak dynamický systém. Prebieha v nej neustála výmena tokov. Týmito tokmi môžu byť pocity, emócie, informácie. Veľmi často sa stáva, že sa členovia rodiny prakticky odcudzia, to znamená, prestanú navzájom komunikovať. Dôvody pre stratu kontaktu môžu byť rôzne – vzdialenosť, príliš veľké zameranie sa na prácu. Prípadne príliš veľké zameranie sa na novú rodinu.
V dôsledku straty kontaktu nastáva ochladnutie vzťahov, až dôjde k úplnej strate komunikácie. Rodina ako dynamický organizmus v konečnom štádiu tak povediac odumrie. To znamená, že pokrvné zväzky existujú, ale nie sú využívané pre vzájomnú komunikáciu.
Ako zabrániť postupnej stratekontaktu?
Priamy a sprostredkovaný kontakt
Priamy kontakt je bezprostredným kontaktom, resp. stretnutím a komunikáciou s druhou osobou. V porovnaní so sprostredkovaným kontaktom, v súčasnosti masovo využívaným predovšetkým za pomoci mobilných, počítačových aplikácií je priamy kontakt oveľa efektívnejší pri vzájomnej interakcii medzi členmi rodiny, priateľmi, sociálnymi skupinami.
Ľudia v súčasnosti však veľmi často využívajú skôr sprostredkovaný kontakt. Dôvodom môže byť veľká vzdialenosť medzi komunikujúcimi. Pomaly sa stávajú raritou rodinné stretnutia, kde sa členovia rodiny stretnú pri spoločnom grilovaní v jednom záhradnom altánku, prípadne prenajatej sále.
Pri takýchto stretnutiach rozhoduje samozrejme aj ekonomická otázka. Výhoda využitia záhradného altánku oproti prenajatej sále je v otázke nákladov na zabezpečenie nesporná. Navyše, výber toho správneho altánku zabezpečí vhodnú ochranu pred zhoršenými poveternostnými podmienkami – dažďom, silným vetrom, slnkom.
Všetko s mierou
Je dôležité si uvedomiť, že naše názory sa nemusia nevyhnutne stotožňovať s názormi druhých ľudí. Nie každý člen rodiny bude zdieľať naše nadšenie pre pravidelné osobné stretnutia. Aj tu platí zásada – všetko s mierou.